Читайте також: “Аналіз реформи органів прокуратури і подальші дії.” – Частина 2
- Необхідність реформи
- Брехня Чумака В.В. і ЦПК в ефірі «Шустер LIVE»
- Етапи реформи і що, по суті, відбувалося
1️⃣ Необхідність реформи
Відразу хотів би визначитися – я вважаю, що масштабне реформування органів прокуратури, коренева реструктуризація підрозділів і скорочення штату Генеральної прокуратури було необхідне. Початкова ідея Рябошапки Р.Г. і команди була вірна, хоч і «віяло від неї страхом». З моменту зміни КПК в частині позбавлення повноважень розслідувати кримінальні виробництва функція прокуратури фактично, була зведена до процесуального керівництва. З цього і необхідно було виходити. Єдина правильна модель реформи було «обнулення», коли повинна була повністю «знестись» існуюча структура і заново, з урахуванням нововведень, побудована нова. Ця ідея, до речі, крутилася в повітрі при Шокіну В.П. і Севруку Ю.Г. але, на жаль, ні у кого тоді не вистачило сміливості.
Всі розуміли, що штат Генеральної прокуратури роздули до безумства. Починаючи з 2014 року постійно додавалися зайві структурні підрозділи. Головне слідче управління не реструктуризовано (хоча і доживало свої останні дні, кожен день втрачаючи кадри, перетворившись, по суті, на перевалочний пункт для бажаючих потрапити до структури ГПУ). Системи електронного документообігу і ЕРДР працювали формально, не виконуючи своєї функції, оскільки все дублювалося в паперовому вигляді. Бюрократична процедура ускладнювалася від одного Генерального прокурора до іншого, оскільки було необхідно створювати нові правила для введення «своїх людей» і створення видимості неупередженого підбору кадрів.
Було вкрай необхідно в терміновому порядку реструктуризувати ГПУ. Ліквідувати зайві структурні підрозділи, а решті «за бортом» запропонувати роботу в регіонах.
Більш детально план реформи описаний мною в Facebook ще в травні 2019 року.
Продовжувати можна довго, але сенсу в цьому вже немає.
2️⃣ Брехня Чумака В.В. і ЦПК в ефірі «Шустер LIVE»
Буду щирий. Каталізатором написання цього тексту послужила публікація Центру протидії корупції і позиції колишнього заступника Генерального прокурора Віктора Чумака. ЦПК у своїй публікації вказало, що Рябошапка Р.Г. «Вичистив гадючник під назвою ГПУ» і провів переатестацію, в результаті якої вдалося виперти сотні сумнівних прокурорів. До цього тексту був змонтований відеоролик, в якому так само показали і мене. Все б нічого, але я пройшов атестацію. Пройшов усі етапи, в тому числі перевірку на добропорядність. Більш того, мені була запропонована посада в Офісі Генерального прокурора, але в підсумку прийняв самостійне рішення піти з прокуратури і не працювати в Офісі. Мені, чесно кажучи, не зрозуміло, чому пан Чумак В.В. в ефірі «Шустер LIVE» послався на цей відеоролик, з огляду на той факт, що він знав про його неправдивість. Мабуть, красива картинка та піар, в цій ситуації були важливіші. Тут, до речі, варто відзначити, що навіть ЦПК, після мого звернення до них, виправив публікацію, відокремивши текст публікації від відеоролика.
3️⃣ Етапи реформи і що, по суті, відбувалося
(Нормативна база. Турборежим. Перші рішення судів про відновлення на роботі і компенсації)
Перше з чого почалася реформа це нормативна база. Тут маємо яскравий приклад «турборежиму». Спочатку було зрозуміло, що все закінчиться позовами які матимуть судову перспективу. Основних 3 зміни і нововведення, які поклали старт реформі це: новий Закон України «Про прокуратуру», Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів реформування органів прокуратури» і так званий «Порядок проходження прокурорами атестації». Не хочу детально вдаватися в юридичних тонкощів але, наприклад, підстави для звільнення всіх людей які не пройшли атестацію був п. 9 ч. 1 ст. 51 Закону України “Про прокуратуру”, згідно з яким прокурор звільнявся у зв’язку з ліквідацією, реорганізацією або скороченням штату. На перший погляд все добре. Але вже за станом на сьогоднішній день судами встановлено, що як такої реорганізації, ліквідації та скорочення штату на момент перших звільнень не було і не могло бути. Це пояснюється тим, що по закінченню атестації, Офіс Генерального прокурора почав свою роботу шляхом винесення 27.12.2019 наказу про перейменування ГПУ в ОГП. Формально, з цього моменту і була проведена, так звана, командою Рябошапки Р.Г. реорганізація ГПУ в ОГП. Таким чином, законодавець загнав сам себе у глухий кут, даючи можливість перейти до Офісу шляхом проходження атестації, але в той же момент звільнити людину можна було тільки з ГПУ, яка на момент звільнення прокурорів жодним чином не реорганізовувалася. У зв’язку з цим судом Одеського окружного адміністративного суду, абсолютно мотивовано, винесено судове рішення, яким він зобов’язав Офіс Генерального прокурора відновити на адміністративній посаді людину, яка навіть не писала заяву про проходження атестації. Більш того, суд постановив виплатити суму вимушеного прогулу в обсязі 223 738 грн. Це, до речі, не прецедент. Я особисто читав 4 судових рішення, якими встановлено що на момент звільнення співробітників – реорганізації, ліквідації та скорочень в ГПУ не було. Тими ж судами встановлено, що фактично відбулося банальне перейменування Генеральної прокуратури в Офіс Генерального прокурора. Треба розуміти, що як би негативно суспільство не сприймало той мізерний прошарок прокурорів з дорогими машинами і будинками, левова частка прокурорських була звільнена з порушенням їх конституційних прав і міжнародних договорів.
У другій частині будуть описані такі теми:
- Наслідки реформи в ЄСПЛ в розрізі дискримінації.
- Тести. Очікування vs реальність.
- Перевірка на доброчесності – лотерея
- Призначення на посади.
- Телефонна розмова з «смотрящим» і «свої» на керівних посадах.